Szkło i ceramika ? materia niezwykła i pełna sprzeczności. Przedmioty wykonane z tychże surowców, z natury kruche, powstają, by ujarzmiać żywioły. Wydobywają z niszczycielskiego ognia ciepło (kafle piecowe), usidlają nieokiełznaną wodę (naczynia), izolują przed przenikliwym wiatrem (oszklone okna) oraz uświadamiają, że ziemia ?daje i zabiera? (gliniane donice, urny). Zakres zastosowania wymienionych przedmiotów jest imponujący, trudno znaleźć podobną substancję tak mocno działającą w sferze zarówno sacrum jak i profanum. Szkło i ceramika towarzyszą ludzkości od tysiącleci, a dobrą okazją do bliższego poznania, do jakich celów wykorzystywano te tworzywa jest wystawa zbiorowa prac studentów Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu organizowana w Muzeum Ziemi Prudnickiej.
W piątek 8 marca o godz. 18:00 w Centrum Tradycji Tkackich odbędzie się wernisaż, na którym prezentowane będą prace powstałe w oparciu o artefakty z różnych epok i miejsc. Tytuł wystawy ?Replikada? sugeruje, że nie będzie to wyłącznie ekspozycja kopii i pastiszów starożytnych zabytków. Będzie to eskapada po często już zapominanych technikach wytwarzania szklanych i ceramicznych obiektów. Prezentowane będą naczynia i urny twarzowe wykonane formą wałeczkową, szkło topione w formie gipsowej, płaskorzeźby oraz gliniane płyty z dekoracją sgraffito. Ceramika zostanie zestawiona z nowymi aranżacjami witraży oprawionych siatą ołowianą, malowanych metodą en grisaille oraz kolorowanych z wykorzystaniem emalii i farb.
Wystawa dzieł powstałych na ASP we Wrocławiu jest wyjątkowa, łączy eksponowanie gotowych wyrobów z pokazem technik ich wykonywania. To jedna z nielicznych szans podglądnięcia, w jaki sposób tworzone są repliki dawnych obiektów. Katedra Konserwacji i Restauracji Ceramiki, jako jedyna w Polsce kształci w tej specjalności, a efekty działania studentów są nie tylko dowodem ich talentu. W tej dziedzinie podstawą jest opanowanie rzemiosła, w którym znaczenie mają idealne proporcje składników oraz doskonałe wyczucie w trakcie procesu wypalania.
Ekspozycja czynna do 12 kwietnia 2013r.
Publikacja: Wtorek, 26 lutego 2013r. godz.:09:47.