Obraz Obraz Obraz

Logotyp

Arsenał - główna siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej

Arsenał - główna siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej mieści się w budynku przylegającym do XV - wiecznych murów miejskich i dwóch baszt, gdzie w średniowieczu składano broń. W późniejszym okresie te zabytkowe obiekty pełniły rolę więzienia miejskiego. W XIX w. większą basztę przekształcono w wieżę ciśnień zasilającą miejskie wodociągi, a w okresie międzywojennym zabudowania dzisiejszego muzeum służyły jako schronisko młodzieżowe. Dzięki staraniom Józefa Wierzyńskiego i ofiarności prudnickiej społeczności w 1959 r. uroczyście otwarto muzeum funkcjonujące do dziś.

Logotyp

Centrum Tradycji Tkackich

„Miasto tkaczy i szewców” - tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców. Największy rozkwit przemysłu tkackiego nastąpił w XIX i XX wieku, głównie za sprawą rodziny Fränklów i Pinkusów - właścicieli jednej z największych fabryk tekstylnych w Europie. Zakłady tej wpływowej i hojnej rodziny w czasach świetności zatrudniały kilka tysięcy pracowników, a fabrykanci słynęli nie tylko ze swego bogactwa ale również zapisali się w historii jako filantropi, mecenasi kultury i bibliofile. Po wojnie i zmianie granic przedsiębiorstwo przekształcono w Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, które również mocno wpływało na życie, wtedy już nowych mieszkańców miasta. Niestety w 2011 r. fabryka została zamknięta. Nie zmienia to faktu, że tradycje tkackie Prudnika są ogromne i odcisnęły wyraźne ślady w krajobrazie miasta.

Logotyp

Wieża Woka

Wieża Woka - pozostałość po XIII wiecznym zamku jest najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Decyzję o budowie twierdzy podjął w 1255 r. Wok z Rosenberga, przez co zabytek nosi dziś nazwę nawiązującą do swojego założyciela. W przeszłości ta cylindryczna budowla w czasie zagrożenia zamku pełniła funkcję miejsca ostatecznej obronny, a grube ściany i wejście do wnętrza wieży na wysokości 12,5 m czyniły z niej miejsce nie do zdobycia. W 1806 pożar strawił zamek oszczędzając jedynie kamienną wieżę obronną, która w krótkim czasie stała się jedynym widocznym śladem po warownej budowli.

Aktualności (zobacz wszystkie)

Wystawy stałe (zobacz wszystkie)

Baner Baner Baner Baner Baner

Social media:

Ikona Ikona Ikona
Dane kontaktowe
ul. Bolesława Chrobrego 5, 48-200 Prudnik
tel. 77 406 80 60
e-mail:
Ikona BIP

Rezerwacje:

Zarezerwuj już dziś zwiedzanie Muzeum Ziemi Prudnickiej przez Internet. Skontaktuj się z naszym pracownikiem, zarezerwuj przewodnika i termin. To idealne rozwiązanie dla grup zorganizowanych, które chcą mieć zagwarantowaną opiekę fachowca.

Rezerwacja, to gwarancja zwiedzania bez kolejek.

Zarezerwuj tradycyjnie

tel. 77 406 80 60
e-mail:


Zarezerwuj on-line

Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz. To zajmuje tylko 2 minuty.

Przejdź do formularza rezerwacji on-line

Nasi partnerzy

  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo