Sklep - w sprzedaży

 

Wybrane wydawnictwa

Obraz:

Prymas Stefan Wyszyński – więzień Prudnika (6 X 1954 – 29 X 1955 )

Z recenzji Ks. Prof. zw. dra hab. Józefa Swastka:
W ramach Prudnickiego Roku Prymasowskiego zorganizowano w Prudniku ogólnopolską konferencję naukową poświęconą (…) kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który należy do najwybitniejszych prymasów Polski. Jego życie oraz działalność doczekały się znakomitych opracowań profesjonalistów.
W 1945 r. klasztor Franciszkanów w Prudniku-Lesie został doszczętnie splądrowany przez Armię Czerwoną. Administrator apostolski Śląska Opolskiego ks. infułat Bolesław Kominek odradzał (…) jego odbudowy i przystosowania do życia zakonnego. Franciszkanie zdecydowali się na odbudowę klasztoru (…); musieli go jednak opuścić w 1954 r. w związku z zaplanowanym przez władze państwowe internowaniem prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który w nim przebywał w dniach od 6 X 1954 do 29 X 1955 roku. Franciszkanie powrócili do klasztoru dopiero 31 XII 1956 roku.
 
Kościół w Polsce w okresie internowania prymasa Polski był w bardzo trudnym położeniu. Wskazówki władz państwowych dla służby bezpieczeństwa (…) zalecały rozbudowę siatki agenturalnej polskiego duchowieństwa. W publikacji ukazano zabiegi władz polskich w dziedzinie ateizacji polskiego społeczeństwa w świetle wytycznych władz (…) oraz sprzeciw polskiego społeczeństwa (…) z prymasem na czele. Ukazano także duchową sylwetkę kardynała Stefana Wyszyńskiego jako człowieka niezłomnego o wysokiej kulturze duchowej.

Spis treści:

  • Ks. Prof. dr hab. Kazimierz Dola Uniwersytet Opolski. BRACIA MNIEJSI ŚW. FRANCISZKA W PRUDNIKU DO 1945 ROKU
  • Dr Błażej Kurowski OFM Góra Św. Anny. FRANCISZKANIE W PRUDNIKU W LATACH 1945-1957
  • Ks. Prof. dr hab. Józef Pater Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. POLITYKA RZĄDU POLSKIEGO WOBEC KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ DO 1953 ROKU
  • Ks. bp Prof. dr hab. Jan Kopiec Uniwersytet Opolski – Wydział Teologiczny. KOŚCIÓŁ W POLSCE W OKRESIE INTERNOWANIA PRYMASA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W PRUDNIKU (6 X 1954 – 29 X 1955)
  • Prof. dr hab. Jan Żaryn Instytut Pamięci Narodowej. PRYMAS TYSIĄCLECIA – OKOLICZNOŚCI ARESZTOWANIA WE WRZEŚNIU 1953 ROK
  • Dr Ewa K. Czaczkowska Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. MIĘDZY STOCZKIEM A KOMAŃCZĄ. INTERNOWANIE PRYMASA WYSZYŃSKIEGO W PRUDNIKU. ANALIZA PORÓWNAWCZA
  • Mgr Iwona Rygiel Prudnik. WIZERUNEK WIĘZIONEGO KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W OCZACH WSPÓŁWIĘŹNIÓW: Z PAMIĘTNIKA SIOSTRY ZAKONNEJ MARII LEONII GRACZYK KRYPTONIM „PTASZYŃSKA” ORAZ ZE WSPOMNIEŃ KS. STANISŁAWA SKORODECKIEGO.

Książka pod redakcją: Wojciecha Dominiaka i Marcina Husaka
Wydawca: Muzeum Ziemi Prudnickiej  
Format: 17 x 24 cm
Liczba stron: 80
Rok wydania: 2015
Oprawa twarda
ISBN 978-83-934819-1-0

Cena: 27 zł

 

Obraz:

Przewodnik turystyczny „Prudnik i okolice”

Przewodnik autorstwa Andrzeja Derenia, redaktora naczelnego „Tygodnika Prudnickiego”, krajoznawcy i pasjonata lokalnej historii, zawiera opis wielu atrakcji Prudnika i okolic od tych największych do znacznie mniej znanych. W odnalezieniu każdej z nich pomoże mapa miasta wewnątrz publikacji. Opisy przeplatają się z barwnymi miejscowymi legendami, podaniami, ciekawostkami i anegdotami autorstwa znanego lokalnego przewodnika turystycznego, Marcina Husaka.

Autor: Andrzej Dereń
Wydawnictwo: Aneks
Format: 14,7 x 21 cm
Rok wydania: 2017
Oprawa miękka
ISBN 978-83-917915-4-7

Cena: 20 zł

 

Obraz:

Max Pinkus Śląski przemysłowiec i mecenas kultury

Ze wstępu: "Książka oddawana niniejszym w ręce czytelników jest biografią jednego z przedstawicieli zasłużonego dla Prudnika rodu Pinkusów - Maxa (1857 - 1934). Chociaż Max Pinkus jest centralną postacią naszego opracowania, to jednak jego losy są przedstawione w ścisłym związku z historią, życiem i dokonaniami reszty rodziny. W ten sposób prezentowana biografia może być traktowana szerzej, jako fragment dziejów całej dynastii przemysłowców i jej dokonań. Przez to również może stać się nowym przyczynkiem do dziejów samego miasta."

Autor: Arkadiusz Baron
Wydawnictwo: MS
Format: B5
Rok wydania: 2008
Oprawa twarda
ISBN 978-83-88945-82-3

Cena: produkt niedostępny

 

Obraz:

Historia miasta Prudnik na Górnym Śląsku

Ksiądz katolicki i historyk Augustin Weltzel słusznie uważany jest za ojca górnośląskiej historiografii. Jest autorem wielu obszernych kronik miast Górnego Śląska. Ponadto opublikował wiele artykułów na temat historii lokalnej regionu. Jego prace mają obecnie charakter źródłowy, gdyż używane przez niego dokumenty niejednokrotnie uległy (...)

Autor: Augustin Weltzel
Wydawnictwo: MS
Oprawa twarda
Rok wydania: 2005
Liczba stron: 448
Format: 17 x 24 cm
ISBN: 83-88945-60-2

Cena: 52 zł

 

Obraz:

Historyczne powiaty bialski i prudnicki w Katastrze Karolińskim z lat 1722/26

ataster Karoliński stanowi ważne źródło historyczne opisujące stosunki gospodarcze, społeczne i rodzinne panujące na Śląsku po wojnie trzydziestoletniej. Historyczny powiat bialski (niem. Zülz) i prudnicki (niem. Neustadt) stanowią wraz z historycznym powiatem głogóweckim (niem. Oberglogau) od początku XIX w. powiat prudnicki. Region ten jest tradycyjnie dwujęzyczny: podczas gdy do 1945 r. w Prudniku i okolicy mówiono wyłącznie po niemiecku (obecnie wyłącznie po polsku), we wsiach w okolicy Białej słychać było oba języki – polski i niemiecki. Do dziś mówi się w tych okolicach w gwarze śląskiej. Niniejsza publikacja Katastru Karolińskiego stanowić będzie dla tutejszej ludności autochtonicznej istotny element identyfikacji historycznej z uwzględnieniem tak ważnych dziedzin, jak gospodarka, polityka społeczna oraz historia rodzinna z okresu po wojnie trzydziestoletniej. Jednocześnie publikacja ta daje niemieckim badaczom genealogicznym możliwość znalezienia informacji dotyczących historii własnej rodziny. Obywatelom polskim pokazuje natomiast stosunki historyczne panujące niegdyś w ich nowej ojczyźnie.

Wydawnictwo: SENFKORN
Oprawa twarda
Rok wydania: 2017
Format: 15,5 x 21,5 cm
ISBN: 978-3-935330-42-8

Cena: 40 zł

 

Obraz:

Konserwator, twórca, dzieło

Zeszyt zawiera streszczenie referatów wygłoszonych w trakcie sesji poświęconej ochronie dóbr kultury p.t. „KONSERWATOR, TWÓRCA, DZIEŁO”.

Spis treści:

  • Mazurek Maciej – Zabytki ruchome województwa opolskiego w zakresie działania Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Opolu (1996-2002)
  • Owczarek Jacek – O zabytkach województwa śląskiego
  • Janowski Zbigniew – Wzmocnienie uszkodzonej wieży ratuszowej w Prudniku
  • Filipczyk Joanna – Kolumny Maryjne na Śląsku
  • Niziński Lesław – Problemy konserwatorskie renowacji kolumn Maryjnych w Prudniku i Głogówku
  • Żaba Antonina – Problemy geometryczne w malowidłach na sklepieniach
  • Stryczek-Janicka Anna – Twórczość Franciszka Antoniego Sebastiniego na Śląsku
  • Holoczek-Kiehl Andrzej – Obraz o tematyce rodzajowej przedstawiający Jarmark ze zbiorów Muzeum w Prudniku

Redakcja: Urszula Rzepiela
Wydawnictwo: MS
Format: 15 x 21 cm
Liczba stron: 40
Rok wydania: 2003
Oprawa miękka
ISBN 83-88945-40-8

Cena: 5 zł

 

Obraz:

Prudnik - plan miasta

To pierwszy drukowany plan Prudnika obejmujący nie tylko zabudowane centrum, ale również część miasta w rejonie Sanktuarium św. Józefa. Mapa zawiera nowe ścieżki pieszo-rowerowe, stawy paciorkowe, platformy widokowe, a nawet tak praktyczną rzecz, jak toaletę na parkingu. Ujęcie na mapie okolic Koziej Góry pozwoliło pokazać Prudnik jako miasto o różnorodnych funkcjach społeczno-usługowych, ale i zaplecze turystyczno-przyrodnicze. Odbiorca mapy widzi, że południowa część miasta znajduje się nie tylko w otulinie, ale i na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” oraz Obszaru Natura 2000 o tej samej nazwie. Sporo tu szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych. Informacja na marginesie planu przypomina, że teren administracyjny miasta ciągnie się aż do granicy z Rep. Czeską, a najwyżej położony punkt w mieście znajduje się na wysokości 403 m n.p.m. (najniższy – 238 m). W województwie opolskim tylko Głuchołazy sięgają wyżej (495 m).


Wydawnictwo: Aneks
Format: 68 x 48 cm (po rozłożeniu)
Rok wydania: 2017

Cena: 10 zł

 

Hanna Bakuła

 

Obraz:

 

Hania Bania

Autobiograficzna, zabawna historia inteligentnej sześciolatki, jedynaczki z piekła rodem - bohaterka, niczym Tomek Sawyer, nie potrafi wtopić się w świat, jak on kłamie, zmyśla i sprawia kłopoty - do powieści dołączona jest książka kulinarna Hani Bani, zawierająca, charakterystyczne PRL-owskie przepisy, w swej prostocie idealne do zrobienia przez dzieci Hania Bania żyje w wymyślonym świecie, zawsze gotowa do ucieczki od nudy domowego makaronu i kożucha na mleku. A od czwartego roku życia udaje, że chodzi do szkoły, bo to jej marzenie. Jest uroczą, wiecznie zajadającą po kryjomu mitomanką - największym i najweselszym dzieckiem w okolicy. Letniskowa podwarszawska miejscowość sześcioletniej Hani Bani jest pełna smakołyków i przygód, a wielka, nieodwzajemniona miłość do tajemniczego hrabiego stanowi pierwszą rafę na oceanie pogodnej pewności siebie.

Autor: Hanna Bakuła
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Rok wydania: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 250

Cena: 21 zł

 

Obraz:

Hania Bania. Królowa Samby

Dalszy ciąg zabawnych przygód Hani Bani, która powoli staje się panienką, ale ciągle jest nieobliczalna. Zakochuje się co drugi dzień i kłamie jak najęta. Po przeniesieniu do żeńskiej szkoły w Warszawie przeżywa stres, przestaje być prymuską i walczy o pozycję wśród koleżanek. Do powieści dołączony jest poradnik Hani Bani pełen PRL-owskich przepisów na piękny wygląd.

Autor: Hanna Bakuła
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Rok wydania: 2009
Wymiary: 14 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 256

Cena: 22 zł

 

Pamiątki

 

 

 

Obraz:

Kubek Wieża Woka / Arsenał / wzory z prudnickiej fabryki tekstylnej

Pojemność: 300 ml

Cena: 16 zł

 

 

 

 

Obraz:

Magnes na lodówkę

Gadżet z wizerunkiem Wieży Woka.
Wymiary: 6,5 x 10,5 cm

Cena: 5 zł

 

Obraz:

Figurka Wieży Woka

Ręcznie wykonana gipsowa figurka Wieży Woka
Wymiary ok. 12 cm x 4 cm x 4 cm

Cena: produkt  niedostępny

 

Obraz:

Zawieszki

Maskotka-zawieszka „Muzio”
Wymiary zawieszki „Muzio”: ok. 10 cm x 6 cm x 0,5 cm

Cena: 12 zł (zawieszka)

 

Obraz:

Znaczki turystyczne    

Znaczek Turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka. To okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiada metalowe oczko do zawieszenia.

W ofercie znaczki dotyczące następujących obiektów:
Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku
Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku
Wieża Woka, Plac Zamkowy w Prudniku  

Więcej na: www.znaczki-turystyczne.pl

Cena: 8 zł

 

 

Obraz:

„Wander Book”, Dziennik Turystyczny i naklejki

Zbieraj naklejki z  atrakcjami turystycznymi Prudnika i wklej je do dziennika, by stworzyć niepowtarzalny album z podróży.

W ofercie naklejki z wizerunkiem:
Wieży Woka,
prudnickiego Ratusza,
Sanktuarium św. Franciszka w Prudniku-Lesie,
wieży widokowej na Koziej Górze,
wieży widokowej w Wieszczynie,
rynku w Głogówku.

Więcej na: pl.wander-book.com

Cena: 3 zł (naklejki)
Cena: 13,5 zł (dziennik turystyczny)

 

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego oraz nie stanowi odzwierciedlenia aktualnych stanów magazynowych.