Makiety dawnych prudnickich świątyń

Dzięki współpracy Muzeum Ziemi Prudnickiej i Miasta Zlaté Hory powstały w przestrzeni miejskiej Prudnika trzy miniatury świątyń: synagogi, kościoła ewangelickiego i kościoła kapucynów, czyli trzech budowli, które nie przetrwały do naszych czasów. Makiety usytuowano blisko lokalizacji dawnych obiektów sakralnych.

W ten sposób pragniemy przypomnieć niezwykłe bogactwo pogranicza polsko-czeskiego.

Wykonawcą miniatur w postaci odlewów z brązu zamocowanych do kamiennych postumentów jest Piotr Makała – artysta z wrocławskiej Wytwórni Rzeźby.

Także po stronie czeskiej zrealizowano działania związane z promocją  dziedzictwa kulturowego pogranicza. W ramach wspólnego projektu poddano konserwacji i renowacji zabytkową rzeźbę miejscowego artysty Paula Stadlera. Posąg z beżowego piaskowca z I połowy XX w. przedstawiający chłopca po pracach konserwatorskich jest prezentowany w Městské muzeum Zlaté Hory. Figura była pierwotnie ustawiona w holu lub atrium miejscowego sanatorium.

Zachęcamy do zwiedzania Prudnika i Miasta Zlaté Hory oraz bliższego poznawania dziedzictwa pogranicza.

Działania zrealizowano w ramach projektu pn. „Nieutracone bogactwo kulturowe polsko-czeskiego pogranicza”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad. Przekraczamy granice.

Obraz: