Dzieje Prudnika nierozerwalnie wiążą się z produkcją włókienniczą, która na przestrzeni wieków ewoluowała, przybierając coraz bardziej zorganizowane formy. Począwszy od rękodzielnictwa w zaciszu warsztatu rzemieślniczego, a skończywszy na fabrykacji w zakładzie Samuela Fränkla i jego następców, miasto stało tekstyliami i nie bez przyczyny określane było jako ośrodek tkaczy.
Równie wspaniałą historię jak prudnicka działalność płóciennicza, posiada tradycja wykonywania tapiserii, której korzenie sięgają starożytnego Egiptu oraz dawnych Chin i Peru. Najogólniej pod tą z pozoru zagadkową nazwą kryją się jednostronne, wielobarwne tkaniny artystyczne, służące dekoracji ścian. Potocznie określane były one gobelinami, arrasami, a na gruncie polskim oponami bądź szpalerami i od wieków średnich zdobiły reprezentacyjne wnętrza.
Gobelinom, stanowiącym swoistą odmianę tapiserii, których nazwa pochodzi od nazwiska francuskiej rodziny tkaczy i farbiarzy, poświęcona zostanie najbliższa wystawa w prudnickim Centrum Tradycji Tkackich.
Prof. Ewa Maria Poradowska Werszler ? artystka, pedagog i inicjatorka wrocławskiej grupy tkackiej ?Wątek?, tymi oto słowami wprowadza nas w tematykę wystawy:
Anna Jesinowicz-Nguyen, Ludwika Olszewska, Ewa Maria Poradowska-Werszler reprezentują grupę ?Wątek? działającą przy Galerii Tkackiej ?Na Jatkach? we Wrocławiu. Wystawa pt.: ?ALE tkanina? jest prezentacją wybranych prac artystek z ich dorobku twórczego
Wystawa wywodzi się z trendów klasyki warsztatowej. Trzy artystki, które połączyła wspólna pasja twórcza prezentują swoje prace wykonane w technice gobelinu. W przedstawionych unikatowych tkaninach obserwuje się indywidualne podejście do problemów artystycznych i różny sposób wykorzystania umiejętności warsztatowych. Zastosowane materiały, to znana w XX wieku poprodukcyjna wełna z Fabryki Dywanów w Kowarach, dyskretnie łączona z włóknami lnu lub bawełny oraz gruba ręcznie przędziona wełna z runa owczego.
Tematem wystawy jest jej współczesność i podkreślenie istnienia tkaniny w nowym świecie. W gobelinach można dostrzec bogatą tradycję jak i możliwości zaadoptowania ich w architekturze XXI wieku. Ekspozycja została włączona do programu wystaw towarzyszących 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi oraz przypada na okres trwania dużego pokazu tkaniny pt.: ?Splendor Tkaniny? w Narodowej Galerii Sztuki ? Zachęta w Warszawie.
Muzeum Ziemi Prudnickiej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy ALE tkanina, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 maja 2013 r. o godz. 15:00 w Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku. Wydarzenie jest tym bardziej godne uwagi, że jedną z artystek prezentujących swój dorobek artystyczny jest prudniczanka ? Ludwika Olszewska. Ekspozycję będzie można podziwiać do 30 czerwca 2013 r. Zachęcamy do przybycia!
Marcin Husak
Muzeum Ziemi Prudnickiej.
Publikacja: Wtorek, 21 maja 2013r. godz.:15:30.