225. rocznica urodzin Josepha von Eichendorffa

W dniu 11 marca 2013 roku w Centrum Tradycji Tkackich odbyło się spotkanie z okazji 225. rocznicy urodzin Josepha von Eichendorffa pt. ?Prudniczanie postawili mu pomnik?. Impreza wpisała się w cykl innych uroczystości organizowanych w tych dniach na Śląsku ku czci wielkiego poety z Łubowic.

Podczas spotkania licznie zgromadzeni goście, a wśród nich między innymi poseł na sejm RP Janina Okrągły, asystent marszałka woj. opolskiego Artur Rolka, wiceburmistrz Prudnika Stanisław Hawron oraz członkowie TSKN w Prudniku Janina Mokrska i Karol Stosiek, wysłuchali referatu pracownika Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcina Domino, który opowiadał o życiu i twórczości romantyka, jego związkach z Prudnikiem, a także okolicznościach powstania pomnika Eichendorffa w Lesie Prudnickim. W trakcie wykładu wiersze śląskiego wieszcza deklamował Grzegorz Kubiak, także pracownik prudnickiego muzeum.

W żywej dyskusji, która rozgorzała po części oficjalnej uczestnicy spotkania kierowali pytania do prelegenta. Janina Okrągły pytała o powód umiejscowienia monumentu na górze Kobylicy, a Artur Rolka o autentyczność stwierdzenia, że mistrz pióra z Łubowic znał język polski. Głos zabrały także osoby, które wniosły duże zasługi w przywracaniu dawnego blasku pomnika. Karol Stosiek przybliżył okoliczności rekonstrukcji pamiątkowego kamienia Eichendorffa na początku lat dziewięćdziesiątych. Przedstawił także historię organizowanych corocznie konkursów recytatorskich przy prudnickim obelisku poety. Nie zabrakło wzruszających chwil.

Publiczność pozostała zgodna w ocenie zasadności przywracania powszechnej pamięci o tym wielkim synu śląskiej ziemi, przyznając, iż poświęcony mu pomnik w Lesie Prudnickim to najlepszy dowód wielokulturowej tożsamości naszego pogranicznego regionu.

Publikacja: Wtorek, 12 marca 2013r. godz.:20:21.