Sto lat Nagrody Nobla dla Gerharta Hauptmanna

Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na spotkanie pt. "Sto lat Nobla dla Gerharta Hauptmanna przyjaciela prudnickiego fabrykanta i bibliofila Maxa Pinkusa" w poniedziałek 3 grudnia 2012 r. o godz. 18.00 w Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku.

W programie prelekcja wygłoszona przez pracownika Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcina Domino oraz zwiedzanie wystawy stałej poświęconej nobliście, jako uzupełnienie ekspozycji ukazującej historię prudnickiej fabryki tekstylnej.

Spotkanie organizowane we współpracy z:

• Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze-Jagniątkowie,
  • Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

W 1912 roku Gerhart Hauptmann otrzymał Nagrodę Nobla za najgłośniejsze dzieło - dramat pt. "Tkacze". Do miłośników literackiego talentu urodzonego w Szczawnie Zdroju pisarza należał właściciel prudnickiej fabryki tekstylnej i twórca słynnej "Biblioteki Śląskiej" Max Pinkus.

Bibliofilskie pasje przemysłowca zaowocowały przyjaźnią z noblistą. Znalazła ona wyraz w wielu wspólnych inicjatywach.

W tym roku mija dziewięćdziesiąt lat od momentu nawiązania przyjacielskich kontaktów pomiędzy tymi wielkimi osobistościami Śląska.

Publikacja: Wtorek, 20 listopada 2012r. godz.:19:17.