Powstaną makiety dawnych prudnickich świątyń!

Dzięki współpracy Muzeum Ziemi Prudnickiej i Miasta Zlaté Hory powstaną w przestrzeni miejskiej Prudnika trzy miniatury świątyń: synagogi, kościoła ewangelickiego i kościoła kapucynów, czyli trzech budowli, które nie przetrwały do naszych czasów. Makiety zostaną usytuowane blisko lokalizacji dawnych obiektów sakralnych.

W ten sposób pragniemy przypomnieć niezwykłe bogactwo pogranicza polsko-czeskiego.

Wykonawcą miniatur w postaci odlewów z brązu zamocowanych do kamiennych postumentów będzie Piotr Makała – artysta z wrocławskiej Wytwórni Rzeźby.

Także po stronie czeskiej realizowane będą działania związane z promocją  dziedzictwa kulturowego pogranicza. W ramach wspólnego projektu poddana zostanie  konserwacji i renowacji zabytkowa  rzeźba miejscowego artysty Paula Stadlera. Posąg z beżowego piaskowca z I połowy XX w. przedstawiający chłopca będzie po pracach konserwatorskich prezentowany w Městské muzeum Zlaté Hory. Figura była pierwotnie ustawiona w holu lub atrium miejscowego sanatorium.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profili społecznościowych, na których na bieżąco będziemy informować o  wszystkich akcjach realizowanych w ramach projektu pn. „Nieutracone bogactwo kulturowe polsko-czeskiego pogranicza”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad. Przekraczamy granice.

Publikacja: Poniedziałek, 25 kwietnia 2022r. godz.:15:09.