Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na otwarty wykład dra Romana Stelmacha z Archiwum Państwowego we Wrocławiu pt. „Tajemnice Heneliusa. Co skrywają wrocławskie archiwa?”
10.06.2016 r. (piątek), godz. 18:00
Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku
Mikołaj Henel von Hennenfeld (1582-1656) urodził się w Prudniku jako jedenaste dziecko pastora Stefana Heneliusa oraz Anny Kühne. Po odbyciu edukacji na podstawowym stopniu w Prudniku i Opawie oraz ukończeniu gimnazjum we Wrocławiu, podjął studia prawnicze na uniwersytecie w Jenie. Doktorat z nauk prawnych uzyskał w Bazylei, aby następnie podjąć praktykę adwokacką we Wrocławiu. Henel pełnił również wiele urzędów. Wśród nich na uwagę zasługuje funkcja wrocławskiego syndyka, która pełnił aż do śmierci.
Stałe miejsce w historii Mikołajowi Henelowi przyniosły dzieła o tematyce śląskiej, a przede wszystkim Silesiographia, Breslographia, Silesia Togata, Annales Silesiae oraz Chronico Ducatus.
dr Roman Stelmach – historyk, archiwista, wieloletni pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu, kierownik oddziału I (materiały archiwalne powstałe do zakończenia II wojny światowej w 1945 r., wytworzone przez organizacje i instytucje) tamtejszego Archiwum. Jest autorem wielu opracowań naukowych z zakresu historii średniowiecza i archiwistyki. Znakomity znawca problematyki śląskiej w średniowieczu, ceniony badacz, pasjonat historii. Ostatnia publikacja dra Romana Stelmacha pt. „Katalog średniowiecznych dokumentów przechowywanych w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu” jest – można by rzec – dziełem życia i wynikiem długoletniej pracy i studiów naukowych tego wybitnego historyka i cennym kompendium wiedzy na temat średniowiecznych zasobów wrocławskiego archiwum.
Publikacja: Sobota, 4 czerwca 2016r. godz.:09:46.