Powiększenie - fotografie Gabrieli Habrom-Rokosz

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Gabrieli Habrom-Rokosz pt. POWIĘKSZENIE.

Czwartek 2 czerwca 2016 r. godz. 18:00

Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.

Prezentowany cykl fotografii wielkoformatowych o wspólnym tytule POWIĘKSZENIE, obrazuje "zatrzymane" w kadrze zjawiska przyrodnicze i drobne obiekty, "wyjęte" wprost z Natury, jako świadectwo-dokument, poddane obróbce fotograficznej, a następnie powiększone, eksponując swoje wyjątkowe wartości estetyczne, kreują nową rzeczywistość. Dzieło to, będące rezultatem wnikliwej obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie, podejmuje temat roli inspiracji obrazotwórczych zawartych w siłach rządzących przyrodą, będących obrazem życia, a objawiających się w natchnieniu twórczym fotografika.

Moje działania twórcze, jako fotografika związane są głównie z przyrodą, stanowiącą niezgłębione źródło inspiracji. Motywy przyrody ujmuję w formie malarskich obrazów, podkreślając rolę barwy światła oraz wskazując na upływający czas. Każda indywidualna praca oraz każdy zestaw, składający się z kolejnych sekwencji zawiera określony problem filozoficzny. Wykorzystując odpowiednie środki wyrazu plastycznego: łagodne lub kontrastowe przejścia tonalne barw, ich stopień nasycenia, zróżnicowanie faktur oraz sugestywny punkt widzenia, próbuję zwrócić uwagę na sens danej fotografii, ujęty w specyficznym klimacie. Szczególne miejsce w mojej twórczości fotograficznej zajmuje aspekt proekologiczny. Stąd, wielokrotnie powracający motyw śmierci i odradzającego się życia. Poprzez fotograficzne zbliżenie, próbuję wskazać odbiorcy cuda Natury ukryte w kruchości i niezwykle misternej konstrukcji form. Upływający czas, bogaty w różnego rodzaju wydarzenia, uśmierca chwile, które już nigdy nie powrócą. Dzięki wrażliwości i wyobraźni twórcy oraz fenomenowi fotografii, te wyjątkowe chwile czy zapamiętane obrazy rzeczywistości, mogą wielokrotnie powracać, ożywione w obrazie fotograficznym, wzbudzając nowe emocje.

Dokąd sięgam pamięcią, przyroda nigdy nie była mi obojętna, stąd swoje doświadczenia artystyczne i naukowe wiążę ściśle z jej obserwacją. Walory estetyczne, niepowtarzalność i ulotność zjawisk przyrodniczych uważam za bardzo istotne cechy, wskazujące na wyjątkowość Natury, podnosząc je do rangi arcydzieł. Tym razem na fotografiach noszących znamiona dokumentu, staram się pokazać doskonałość i piękno, ale nade wszystko kruchość osobliwości przyrodniczych. Moje twórcze poszukiwania z czasem stają się płaszczyzną wnikliwych badań realizowanych na terenie raciborskiego Arboretum Bramy Morawskiej oraz Rezerwatu Leśno-Stawowego "Łężczok", by ostatecznie przybrać formę obrazów fotograficznych o charakterze malarskim. Pragnienie uchwycenia ponadczasowej wartości Natury i przybliżenie jej odbiorcy, stało się głównym celem mojej działalności artystyczno-naukowej, jak również proekologicznych inicjatyw.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2016 r.

dr Gabriela Habrom-Rokosz

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filia w Cieszynie), Politechniki Częstochowskiej i Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku Białej. W 2009 roku obroniła pracę doktorską w zakresie sztuki w Dziedzinie Sztuk Filmowych (specjalność: fotografia) na temat: "Fotografia przyrody - między dokumentem a kreacją", realizowaną pod kierunkiem prof. Aleksandra Żakowicza na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Artysta-fotografik, dydaktyk z 33 letnim doświadczeniem pedagogiczno-wychowawczym i naukowo-artystycznym, autorka wielu projektów edukacyjno-artystycznych o charakterze pro-ekolgicznym, członkini Niemieckiego Związku Fotografików (DGPh), Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, społeczny lider ekologii z ramienia Polskiego Klubu Ekologicznego - Okręg Górnośląski w Katowicach, wolontariusz.

Z raciborskim środowiskiem akademickim związana jeszcze przed powołaniem do życia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Początkowo, jako nauczyciel "szkoły ćwiczeń" dla studentów Studium Nauczycielskiego (1986 - 1997), potem nauczyciel fotografii w Kolegium Nauczycielskim (1998 - 2004), a następnie w latach 2000-2001 członkini zespołu ds. powołania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Od 2006 pełni funkcję kierownika Zakładu Fotografii i Multimediów. Aktualnie wykłada fotografię i teorię dydaktyki artystycznej oraz prowadzi licencjacką pracownię artystyczną w Instytucie Studiów Edukacyjnych i Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Założycielka i opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, działającego przy PWSZ w Raciborzu od 2005r.

Za działalność na rzecz upowszechniania kultury, nauki i sztuki oraz ochrony środowiska naturalnego doceniona nagrodami Śląskiego Kuratora Oświaty, Rektora PWSZ w Raciborzu, Starosty Raciborskiego i Prezydenta Miasta Racibórz. W 2008 roku uhonorowana nagrodą specjalną "Zielony Czek" WFOŚiGW w Katowicach za szczególną działalność edukacyjno-artystyczną o charakterze proekologicznym.

Autorski dorobek artystyczny stanowi ponad 120 wystaw zrealizowanych w kraju i za granicą, w tym 60 indywidualnych.

 

Obraz:

Publikacja: Wtorek, 24 maja 2016r. godz.:12:50.

Inne aktualności dodane w tym samym czasie:

Powrót do wyboru aktualności