Zapraszamy na otwarcie wystawy Grupy Ościenia i Małgorzaty Jenty-Dmitruk, które odbędzie się w Arsenale przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku. Na ekspozycji prezentowane będą prace malarskie, rzeźby oraz instalacje Tomasza Chmielewskiego, Mariana Molendy, Krzysztofa Rozpondka, Edwarda Sytego, Zbigniewa Natkańca, Jerzego Dmitruka oraz Małgorzaty Jenty-Dmitruk.
Wernisaż: 7 listopada 2014 r., godz. 17:30.
Wystawę oglądać można do 3 grudnia 2014 r.
Na początku było nas czterech: Tomasz Chmielewski, Marian Molenda, Krzysztof Rozpondek i Edward Syty. Później dołączył do nas Zbigniew Natkaniec. Pochodzimy z Opolszczyzny lub zamieszkaliśmy na niej po ukończeniu studiów. Poznaliśmy się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Każdy był absolwentem innej uczelni plastycznej, interesowały nas różne dyscypliny, ale jako niemal rówieśnicy rozumieliśmy się doskonale. Łączyła nas pasja i potrzeba uprawiania sztuki. Uzupełnialiśmy się wzajemnie i motywowali do dalszej aktywności.
Wymienialiśmy doświadczenia warsztatowe i poglądy na temat reprezentowanych postaw. Szybko stwierdziliśmy, że jest nam ?po drodze? i warto spróbować działać wspólnie. Efektem było kilka wystaw w Opolu, Brzegu, Nysie, Wrocławiu, Gliwicach i ponownie w Opolu. Spotykaliśmy się też na plenerach, wernisażach, czy w pracowniach. Jedną z interesujących przygód i okazją do dyskusji był wyjazd umożliwiający wspólne obejrzenie wystawy Documenta IX w Kassel. I chociaż w pewnym momencie wszyscy skoncentrowali się na własnej twórczości, temat organizowania kolejnych przedsięwzięć powracał przy każdej okazji. Dlatego postanowiliśmy reaktywować działalność i jako grupa ?OŚcienia? zaprezentować nasze aktualne dokonania.
W 2010 przygotowaliśmy wystawę zatytułowaną ,,Pięć odsłon?, była ona prezentowana w salach Muzeum w Nysie. Ponieważ zawsze byliśmy otwarci na współpracę z innymi artystami, do udziału w niej zaprosiliśmy Bartłomieja Trzosa - absolwenta Wydziału Grafiki w Katowicach, wykładowcę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Rok później pokazaliśmy swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej BCK w Brzegu. Tym razem naszym gościem został krakowski malarz i grafik Jerzy Dmitruk, który przy tej okazji zgłosił akces do stałego członkostwa w grupie. Propozycję uczestnictwa w tegorocznej wystawie jaka miała miejsce w październiku w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przyjęła dr hab. Beata Mak-Sobota związana z Katedrą Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. W przypadku ekspozycji zorganizowanej w tym samym czasie w Willi Flemmicha - Muzeum Miejskim w czeskim Krnovie mogliśmy zaprezentować prace malarskie Beaty Mycek z Nysy, natomiast wystawa grupy w Muzeum Ziemi Prudnickiej wzbogacona jest przykładami dorobku Małgorzaty Jenty-Dmitruk z Krakowa. Zamierzamy kontynuować wspólną działalność i następne projekty urozmaicać dokonaniami zaprzyjaźnionych twórców.
Nasze dotychczasowe prezentacje splatały się zazwyczaj z wydarzeniami muzycznymi. Między innymi były to koncerty Adama Makowicza, Tokyo Solisten, Eugena Indjica. Chcielibyśmy, żeby tak było nadal. Mamy przy tym nadzieję, że wszystkie przedsięwzięcia, które pozwalają nam się spotykać i są ważnym aspektem aktywności twórczej, okażą się równie atrakcyjne dla publiczności.
Krzysztof Rozpondek.
Publikacja: Piątek, 24 października 2014r. godz.:09:42.