Osłona rękojeści szabli (nr inw. MP/P/114/2)

Jest to typowa szablowa rękojeść półotwarta (czasami ten typ nazywano także rękojeścią półzamkniętą), która charakteryzuje się osłaniającym dłoń kabłąkiem niedochodzącym do głowicy (rękojeść w której kabłąk łączy się z głowicą nazywamy rękojeścią zamkniętą). Chroni on palce szermierza przed częścią ciosów w nie skierowanych, a o tego typy trafienia nie było trudno, zwłaszcza w walce konnej. Osłona ta posiada długie wąsy, czyli odstające od jelca wypustki biegnące na kilka centymetrów wzdłuż głowni i wzdłuż rękojeści. Wykonana jest w całości ze stali i zachowała się w dobrym stanie, jedynie powierzchnia metalu uległa niewielkiej korozji.

Osłona rękojeści posiada kilka wyraźnych nacięć o nieznanym znaczeniu, nie przypominają one typowych punc będących symbolem wytwórcy, które często rzemieślnicy wybijali na produkowanej w swoich warsztatach broni. Na dolnej stronie jelca widoczne są nacięcia wyglądające jak litera N, zaś na górnej jego powierzchni układają się w literę V. Na wąsach z kolei widoczna jest litera X.

Opracowanie: Michał Smoliński

Vyklenutý záštitný oblouk šavle (nr inw. MP/P/114/2)

Jedná se o typickou polootevřenou záštitu rukojeti šavle, což znamená, že se vyklenutý záštitný oblouk nedotýká hlavice rukojeti (v případě, že je s ní spojen, označujeme ji jako uzavřená záštita). Jeho hlavním úkolem bylo chránit prsty šermíře před zraněním. Má dlouhé úchyty přesahující jílec několik centimetrů směrem jak přes rukojeť, tak i čepel. Vyroben je z oceli a až na drobnou korozi na povrchu se dochoval v poměrně dobrém stavu.

Na záštitě si můžeme povšimnout několika výrazných rytin, o jejichž původním významu mnoho nevíme, neboť se v tomto případě nejedná o typické a jedinečné značky, používané výrobcem konkrétní zbraně. Na spodní straně jílce jsou viditelná značení připomínající písmeno N, na jeho horní straně tvoří písmeno V, na úchytu je dobře viditelné písmeno X.

Zpracování: Michał Smoliński
Překlad: Jakub Mamula

Powrót

Baner

Projekt "Bogactwo kulturowe zabytków architektury Zlatych Hor i Prudnika / Kulturní bohatství památek Zlatých Hor a Prudniku" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice"