Topór, 1569r. (nr inw. MP/AH/845)

Topory były jedną z najpopularniejszych broni starożytności i średniowiecza. W XVI wieku stopniowo traciły na popularności z powodu zmian zachodzących w sposobie prowadzenia działań wojennych. Nie zanikły jednak na polu walki całkowicie, gdyż nadal posiadały duże walory ofensywne podczas walki w bliskim dystansie – mówiąc wprost, siła uderzenia toporem pozwalała poradzić sobie nawet z solidnie opancerzonym przeciwnikiem. Ponadto topory były bronią tanią i używano ich jako jednego z podstawowych narzędzi zarówno w gospodarstwach jak i w obozach wojskowych.

Na tym  egzemplarzu topora widoczny jest interesujący motyw, który wygrawerowany został na płaskiej stronie żeleźca. Przedstawia on konia i skrzydlatego smoka-węża prawdopodobnie w scenie walki. Obok wyryta jest data: 1569. Po przeciwnej stronie żeleźca wyryty jest symbol przedstawiający motyw roślinny. Jest on raczej ozdobą niż znakiem wytwórcy.

Żeleźce jest solidnie osadzone na dobrze zachowanym drzewcu. Od góry przybity jest porządnie wykonany metalowy klin, który zapobiega jego spadnięciu. Poniżej żeleźca część drzewca obłożona jest metalową blachą, która dodatkowo wzmacnia konstrukcję broni.

Opracowanie: Michał Smoliński

 


Sekera, rok 1569 (nr inw. MP/AH/845)

Sekery se řadily mezi jedny z nejpopulárnějších zbraní starověku i středověku. Od 16. století však postupně ztrácely na oblibě, a to v důsledku změn způsobů vedení válek. Pro svou účinnost při boji zblízka, kde se dokázaly popasovat i s dobře opancéřovaným soupeřem, však z bojišť nevymizely úplně. Navíc byly dobře dostupnou zbraní, používanou jako základní nástroj nejen v hospodářství, ale také ve vojenských táborech.

Na listu čepele této sekery se nachází zajímavý motiv zobrazující koně a okřídleného draka (hada), kteří mezi sebou pravděpodobně bojují. Z každé strany této rytiny je uveden rozpůlený letopočet 15/69. Na opačné straně listu čepele se nachází symbol zobrazující rostlinný motiv. Jedná se zde spíše o ozdobu než o značku tvůrce zbraně (zbrojíře).

List čepele je usazen na zachovalé násadě, k níž je přibytý kovovým klínem. Pod listem čepele se na násadě nachází kovový plíšek, který připomíná výrobce zbraně.

Zpracování: Michał Smoliński
Překlad: Jakub Mamula

Powrót

Baner

Projekt "Bogactwo kulturowe zabytków architektury Zlatych Hor i Prudnika / Kulturní bohatství památek Zlatých Hor a Prudniku" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice"