- Tutaj jesteś:
- Strona główna
- Edukacja
- Warsztaty
Warsztaty
Warsztaty
Oferta stała, całoroczna:
- warsztaty tkania na ramie (warsztaty tkackie) - celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z tkactwem artystycznym, na ramach tkackich uczą się podstawowych splotów tkackich, wykonując bransoletkę bądź zakładkę do książki. Tego typu zajęcia można zaliczyć do zajęć arteterapii, uczących cierpliwości, koncentracji a także powodujących wyciszenie oraz stymulujących do pracy dwie półkule mózgu.
- warsztaty zdobienia tkanin i papieru techniką drukarską przy wykorzystaniu motywów ze wzorników z prudnickiej fabryki tekstylnej - możliwość przeprowadzenia warsztatów poza siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej
- tworzenie prac plastycznych z masy solnej - pierwsze ozdoby z ciasta (mąka, sól i woda) datowane są już w starożytności. Wraz z pojawieniem się choinki zaczęto wykonywać ozdoby świąteczne z ciasta chlebowego. Z obawy przed gryzoniami dodawano do ciasta sporą ilość soli i tak powstała masa solna. Modelowanie z masy solnej jest zajęciem rozwijającym wyobraźnię i inwencję twórczą dziecka.
- warsztaty upcyclingu – upcycling to ewolucja, a zarazem rewolucja w recyclingu. Ma na celu zmniejszyć ilość odpadów i zużycie surowców naturalnych, polega na przetwarzaniu rzeczy i materiałów zużytych w przedmioty o nowym, często zaskakującym zastosowaniu. Najprościej – polega na przerabianiu śmieci w produkty użytkowe albo w dzieła sztuki. Tutaj niebagatelną rolę odgrywają kreatywność i twórcze podejście. W odróżnieniu od recyclingu nie stosuje się procesów chemicznych, natomiast techniki manualne. Uczestnicy warsztatów przerabiają starą koszulkę w torbę na zakupy lub starą koszulę męską w fartuszek, bez użycia nici i igieł, tylko za pomocą nożyczek. Wykonane „nowe” przedmioty mogą zostać ozdobione techniką drukarską przy wykorzystaniu motywów ze wzorników z prudnickiej fabryki tekstylnej. Każdy z uczestników musi sam zaopatrzyć się w starą zużytą koszulę/koszulkę - możliwość przeprowadzenia warsztatów poza siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
- Sensoplastyka © - Plastyka Sensoryczna dla dzieci od 0 do 100 lat- działania plastyczne szczególnie stymulujące zmysły i wspierające rozwój całego organizmu uczestników warsztatów. Podczas warsztatów Sensoplastycznych © wykorzystywane są materiały plastyczne , które uczestnicy samodzielnie przygotowują wyłącznie z produktów spożywczych. Dzięki temu mamy pewność, że użyte materiały są bezpieczne dla dzieci. Kolejną cechą zajęć Sensoplastycznych © jest „przemiana”. Dzieci mają okazję obserwować np. jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Nabywają w ten sposób wiedzę na temat związków przyczynowo- skutkowych. Poznają sposoby przemiany jednych rzeczy w drugie i jednocześnie trenują kompetencję elastyczności i przystosowywania się do zmian. Sensoplastyka © opiera się także na wykorzystaniu technik arteterapeutycznych. Istotnym aspektem zajęć jest “nie-używanie” odzieży ochronnej tj. fartuchów. Pracujemy w zwyczajnym ubraniu, przeznaczonym do „brudzenia”. Warsztaty odbywają się na otwartej przestrzeni tj. podłodze i na boso. Dzięki działaniom Sensoplastycznym © z dziećmi wpływamy na rozwój ich kreatywności oraz twórczego myślenia. Sensoplastyka © to mnogość faktur, tekstur, zapachów oraz cała paleta ekologicznych barw. Uczestnicy warsztatów przechodzą poprzez kolejne fazy „przemian” aż w rezultacie wychodzą z zajęć uśmiechnięci, zrelaksowani oraz z własnoręcznie wykonaną pracą. Warsztaty prowadzone są przez Trenera 1 st. Sensoplastyki © - możliwość przeprowadzenia warsztatów poza siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
- Skrzynia cechowa - uczestnicy warsztatów na początku zajęć dowiadują się co to jest cech, do czego służyły skrzynie cechowe a także mogą zobaczyć przykładowe skrzynie znajdujące się w muzeum. Drugim etapem zajęć jest pomalowanie drewnianej skrzyneczki w elementy charakterystyczne dla danego zawodu, jakie dziecko chciałoby wykonywać w przyszłości.
- Gipsowe lampiony - zadaniem na zajęciach jest wykonanie lampionu z szybkoschnącego „gipsowego materiału” oraz jego ozdobienie poprzez pomalowanie, przyklejenie różnych koralików, kolorowych włóczek i innych ozdób - możliwość przeprowadzenia warsztatów poza siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
- Gipsowe maski karnawałowe - w okresie karnawału - ta sama zasada co przy gipsowych lampionach, tylko że modelem do zrobienia maski będzie twarz kolegi/koleżanki - możliwość przeprowadzenia warsztatów poza siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
- Grafika - na specjalnym podkładzie uczestnicy warsztatów wykonują metodą rytowniczą obrazek - grafikę, który następnie pokrywany jest farbą drukarską i wielokrotnie odbijany - możliwość przeprowadzenia warsztatów poza siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
- Malowanie fartuszków (zapaski) w tradycyjne opolskie wzory kwiatowe - uczestnicy warsztatów poznają zasady tworzenia ludowych wzorów dekoracyjnych oraz ich historię, następnym etapem zajęć jest stworzenie własnego motywu kwiatowego, bądź przekopiowanie gotowego i namalowanie go na fartuszku (farbami przeznaczonymi do malowania na tkaninie) - możliwość przeprowadzenia warsztatów poza siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
- Prudnik nocą / sgraffito - technika wykonania pocztówki polega na usuwaniu warstwy czarnego tuszu pokrywającego powierzchnię kartki pomalowanej uprzednio kredkami świecowymi i warstwą wosku. Rysunek wykonywany jest na podstawie kilku przykładowych pocztówek Prudnika; możliwość przeprowadzenia warsztatów poza siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
- Filcowanie przędzy czesankowej na mokro – na warsztatach młodzież poznaje technikę filcowania wełny z której docelowo wykonuje różnej wielkości kolorowe kulki. Kulki te nawleczone igłą na sznurek, wzbogacone koralikami tworzą przepiękne korale dla dziewczynek i dla mam; możliwość przeprowadzenia warsztatów poza siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
- Warsztaty z desenatorstwa - zadaniem warsztatów jest zapoznanie młodzież i dzieci starsze z techniką kodowania fragmentów starych fränklowskich projektów na tzw. kratkówce w postaci splotów tkackich. Dla dzieci młodszych szkoły podstawowej możemy zaoferować kolorowanki z fragmentów ww. wzorów wydrukowanych również na kratkówce.
- Sueterlin - zajęcia z kaligrafii pisma obowiązującego w Niemczech do lat 40. XX wieku, trochę o historii, zasadach pisowni, a także o druku książek.
Warsztaty plastyczne z elementami arteterapii.
Cele:
- rozładowanie negatywnych emocji,
- zachęcanie do ekspresji twórczej,
- relaks, wyciszenie, odprężenie,
- koncentracja uwagi.
Mandala - bez ograniczeń wiekowych. Wprowadzenie: wyjaśnienie czym jest mandala, pokazanie mandali na ilustracjach, przedstawienie reguł jak należy ją tworzyć. Praca w skupieniu przy muzyce relaksacyjnej.
- Rysowanie po omacku - dzieci rysują z zamkniętymi oczami, abstrakcyjne kształty lub dowolne figury geometryczne. Następnie, każdy uczestnik przesuwa tekturowym okienkiem po swojej pracy i wybiera najciekawsze fragmenty, obrysowując je kwadratem. W ten sposób tworzy 10 małych kwadratów - kadrów, które później wycina i przykleja na nowej kartce, tworząc w ten sposób płaską kompozycję.
Warsztaty
Oferta zmienna, sezonowa:
- warsztaty tworzenia opolskich kroszonek oraz pisanek (przed Wielkanocą). Zapraszamy do udziału w warsztatach zdobienia jaj wielkanocnych przy wykorzystaniu technik: rytowniczej, batikowej, wytrawianej. Przy zgłoszeniu prosimy o podanie wybranej techniki zdobienia jaj wielkanocnych.
- Kroszonki - charakterystyczne dla Śląska Opolskiego jaja wielkanocne wykonywane techniką rytowniczą. Przy wykorzystaniu ostrego narzędzia na ufarbowanym jaju wydrapuje się ozdoby w postaci roślinnych ornamentów i motywów hafciarskich.
- Pisanki - na nieufarbowanym jaju, przy pomocy specjalnego narzędzia, roztopionym woskiem „pisze się” ozdoby w postaci motywów kwiatowych i geometrycznych. Udekorowane jajo zanurza się w barwniku, miejsca pokryte woskiem nie farbują się.
- Jaja wytrawiane - na pomalowane jajo, przy wykorzystaniu „pisaka” nasączonego sokiem z cytryny lub sokiem z kiszonej kapusty, nakłada się motywy ozdobne. Soki zawierają kwas, który wytrawia (wybiela) barwnik, przez co na jaju powstają dekoracyjne wzory. Technika polecana najmłodszym uczestnikom warsztatów.
- warsztaty wypieku pierników przy użyciu drewnianych form piernikarskich nawiązujących do tradycyjnych form ze zbiorów Muzeum (przed Bożym Narodzeniem) - Czy wiesz, że śląskie pierniki były nie mniej znane od toruńskich? Nyskie placuszki, bytomskie kamyki, wrocławskie smakołyki i wiele, wiele innych słodkości rozsławiały nasz regionu. Na Boże Narodzenie Śląsk piernikami pachniał, a przygotowania do wyrobu tych korzennych specjałów rozpoczynały się już od św. Andrzeja! Niestety, dziś jada się mniej, najczęściej kupowanych, pierników. Zawsze jednak można wrócić do tradycji. W programie: wypiekanie pierników z użyciem tradycyjnych drewnianych form piernikowych oraz pogadanka na temat wybranych zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych na Śląsku.
- warsztaty tematyczne (adekwatnie do aktualnej wystawy czasowej, np. warsztaty rysunku, rozumienia perspektywy, fotograficzne, symboliki w sztuce, itp.).
Warsztaty - informacje praktyczne:
Grupa I
- warsztaty tkania na ramie (warsztaty tkackie)
- warsztaty zdobienia tkanin i papieru techniką drukarską
- tworzenie prac plastycznych z masy solnej
- warsztaty upcyclingu
- Gipsowe lampiony
- Gipsowe maski karnawałowe
- Prudnik nocą / sgraffito
- mandala
- rysowanie po omacku
- warsztaty pisankarskie
- warsztaty piernikarskie
- warsztaty tematyczne
- Sueterlin
- warsztaty desenatorskie
Zapisy z min. 3-dniowym wyprzedzeniem!
Grupa II
- Skrzynia cechowa i posagowa
- Grafika
- Sensoplastyka
- filcowanie przędzy czesankowej na mokro
Zapisy z 2-tygodniowym wyprzedzeniem!
Grupa III
- malowanie fartuszków (zapaski) w tradycyjne opolskie wzory kwiatowe
Zapisy z 2-tygodniowym wyprzedzeniem!
Dodatkowe informacje u przyjmującego zapisy.