Pogodnych Świąt Wielkanocnych !

Jajko od wieków było symbolem życia. Tradycja chrześcijańska, włączając je do elementów świąt Wielkanocnych, nadała mu dodatkowe znaczenie. Miało symbolizować nie tylko rodzącą się do życia przyrodę, ale także nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Początkowo jajka barwiono na kolor czerwony. Barwa ta oznaczała miłość, zwycięstwo i krew przelaną przez Jezusa na krzyżu. Inne kolory dodano dopiero później i zaczęto wprowadzać różnorodne techniki zdobienia. Podobnie jak stroje ludowe, tak pisanki w poszczególnych regionach naszego kraju mają własne charakterystyczne wzory, dzięki czemu tak wielu dostrzega w nich niezwykły urok i czar, obdarowując się nimi w ten wyjątkowy czas.

Włączając się w tę tradycję dyrektor i pracownicy Muzeum Ziemi Prudnickiej składają życzenia radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy wszystkim Mieszkańcom Prudnika, Ziemi Prudnickiej, Przyjaciołom Muzeum i Turystom.

Ewa Giemza
Muzeum Ziemi Prudnickiej

Publikacja: Czwartek, 28 marca 2013r. godz.:13:48.