Mieszkańcom Prudnika i okolic nie trzeba szczególnie tłumaczyć, jakie znaczenie dla miasta miały Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, które powstały na podwalinach fabryki założonej w połowie XIX wieku przez Samuela Fränkela. Po ich zamknięciu, dzięki staraniom wielu osób, udało się pozyskać do zbiorów Muzeum Ziemi Prudnickiej liczącą około 1500 obiektów kolekcję projektów plastycznych i technicznych z byłej fabryki. Ten unikatowy zespół był dotychczas częściowo prezentowany w Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku. Dzięki współpracy muzeów z Prudnika i Rymarzowa wystawa zmieniła oblicze i pełniej ukazuje największą w Polsce kolekcję i proces powstawania projektów plastycznych i technicznych tekstyliów. Ponieważ czeski Rýmařov również może się poszczycić bogatą historią tkacką, to kilkuletnia współpraca z tamtejszym muzeum okazała się owocna i pożyteczna dla obu miast.
Jako wartość dodana powstał krótki film pt. „Frotex – nieprzerwany wątek” w czterech wersjach językowych, a także dwujęzyczna publikacja pt. Katalog Wzorników Tkackich w zbiorach Muzeum Ziemi Prudnickiej, autorstwa dr. Łukasza Grzejszczaka z Wydziału Technologii i Wzornictwa Tekstyliów Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Bogato ilustrowany album przedstawia zasoby Centrum Tradycji Tkackich w szerszym kontekście społecznym i kulturowym.
Ważnym elementem przedsięwzięcia będzie aranżacja działu wzornictwa prudnickiej fabryki tekstylnej ukazująca proces wytwarzania tkaniny od pomysłu do realizacji oraz wyroby froteksowskie: obrusy, ręczniki, ścierki kuchenne, szlafroki. Uzupełnieniem będą fotografie dokumentujące wystawy produktów z zakładów „S. Fränkel-Fabrik” i „Frotex” na targach branżowych w Barcelonie, Budapeszcie, Kolonii, Amsterdamie, Frankfurcie nad Menem, Moskwie i Boltonie. Wśród wielu prudniczan sentyment może wzbudzić fotogaleria przestawiająca codzienną pracę w fabryce. Nowe oblicze otrzymała także sala warsztatowa, w której godne miejsce znajdą m.in. stare kołowrotki i motaki.
Swoistą ciekawostką będzie z pewnością rzeźba prudnickiej Diany, której scalony i pomalowany gipsowy prototyp zdobi dziś główne pomieszczenie na parterze CTT.
Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z nowościami w najbliższą sobotę i niedzielę 26 i 27 marca 2022 roku w ramach dni otwartych w Centrum Tradycji Tkackich. Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o pełnych godzinach od 10 do 15. Podczas trwających ok. godziny seansów będzie można obejrzeć film, zapoznać się z nowymi ekspozycjami i otrzymać wspomniany katalog.
Działanie realizowane jest w ramach projektu „Wspólny wątek. Tkacka historia Rýmařova i Prudnika”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice” w ramach Funduszu Mikroprojektów PWT INTERREG V-A Republika Czeska-Polska w Euroregionie Pradziad.
Publikacja: Poniedziałek, 14 marca 2022r. godz.:13:21.