Zapomniany artysta Karel Schara

Karel Schara – artysta, który jak mało kto wpisywał się w definicję transgraniczności. Urodził się 27.1.1896 r. w Hrušově (obecnie część Ostrawy) w rodzinie fabrykanckiej. Jego losy życiowe są związane nie tylko z Czechami, ale także z Polską, krajami Azji Południowo-Wschodniej oraz Australią. Tworzył przede wszystkim obrazy, zwłaszcza portrety, brał też udział w pracach dekoracyjnych wnętrz wielu teatrów i nowo budowanych kin, restauracji, hoteli, a także wnętrz prywatnych pałaców w Indiach.
Schara był nie tylko utalentowany, ale przede wszystkim pracowity i entuzjastycznie nastawiony do swojej pracy. Jeszcze za życia otrzymał przydomek „czarodziej pędzla”.

Zachęcamy do obejrzenia prelekcji Květoslavy Málkovej i Petra Vojtali z Muzeum v Bruntále pn. „Zapomniany artysta i patriota Karel Schara”, która została wygłoszona 24 czerwca 2021 r. w prudnickim muzeum.

FILM Z NAPISAMI W JĘZYKU POLSKIM. WŁĄCZ FUNKCJĘ WYŚWIETLANIA NAPISÓW!

Prace artysty można oglądać na wystawie czasowej w Muzeum Ziemi Prudnickiej przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku do 3 września 2021 r.

Działanie realizowane w ramach projektu „Światło na zabytki. Odkrywane dziedzictwo polsko-czeskiego pogranicza” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Publikacja: Piątek, 9 lipca 2021r. godz.:15:49.