W zbiorach Muzeum Ziemi Prudnickiej znaleźć możemy zabytki archeologiczne pochodzące z najdawniejszych okresów naszych dziejów. Bardzo duży zespół stanowią różnego typu siekierki oraz toporki datowane w głównej mierze na młodszą epokę kamienia. Do jednych z ciekawszych obiektów należy prezentowana mała siekierka krzemienna odnaleziona w Zwiastowicach (pow. prudnicki, Gmina Głogówek). Jest to znalezisko przypadkowe, czyli nie pochodzące z regularnych badań archeologicznych. Tego typu zabytki znajdywane są najczęściej na polach uprawnych bądź w lasach. Ziemia często „oddaje” to co pierwotnie zakopano bądź zgubiono, dzięki czemu nawet podczas spaceru można natknąć się na kretowinę z nietypowym obiektem. Najczęściej jednak odkryć tego typu dokonują rolnicy podczas różnego rodzaju prac polowych. Takie znaleziska niestety bardzo często tracą swój kontekst, są samotnymi obiektami pozbawionymi warstw archeologicznych, które naturalnie znajdują się pod ziemią co nastręcza problemów w ich poprawnym datowaniu. Naszą siekierkę wykonano z brązowo-szarego krzemienia, skały osadowej występującej naturalnie najczęściej w formie kulistej konkrecji, pokrytej jasną korą. Używano go do wyrobu narzędzi, broni czy krzesania ognia. Ze względu na ogromną łatwość w obróbce i ogólną dostępność, znajdowany jest licznie, również na terenie Ziemi Prudnickiej. Warto dodać, że jeden z największych prehistorycznych ośrodków wydobywczych krzemienia w Europie znajduje się w Polsce, w Krzemionkach Opatowskich, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Siekierka ze Zwiastowic jest niewielkim egzemplarzem, o wymiarach zaledwie 5,6cm x 5,7cm. Zachowana jest jednak w całości, z krótkim, wyodrębnionym obuchem, czyli jego tylną częścią. Wszystkie cztery ścianki są bardzo starannie wygładzone, a ostrze dokładnie ukształtowane, co świadczy o kunszcie wytwórcy i dużej wartości jaką miała dla właściciela. Zabytek ten datujemy na okres neolitu, przypadający w Polsce mniej więcej na lata 5500-2000 p.n.e., w którym doszło do wielkiej rewolucji w hodowli zwierząt, uprawie roślin, zmianie trybu życia czy technice obróbki narzędzi.
A może wam udało się kiedyś natknąć na nietypowy obiekt?
Jeżeli tak, koniecznie zgłoście taką informację do muzeum, dzięki temu zabytki archeologiczne trafią do zbiorów, gdzie zostaną poddane wnikliwym badaniom i analizom. Archeologia cały czas się rozwija, a kolejne odkrycia tylko poszerzają naszą wiedzę na temat życia naszych przodków. Pamiętajcie tylko, żeby wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującym obecnie prawem i z poszanowaniem samego zabytku.
oprac. Małgorzata Piwko
_
Ostatnie zdjęcie: Krzemienna siekiera (in situ), ok. 3500 r. p.n.e., Dania, ze zb. Museum Lolland Falster. Fot. Museum Lolland Falster
Publikacja: Czwartek, 25 lutego 2021r. godz.:08:54.