Technika w służbie wojny. Uzbrojenie czasu II wojny światowej

Zapraszamy na prelekcję online Sebastiana Mikulca z Muzeum Ziemi Prudnickiej pt. „Technika w służbie wojny. Uzbrojenie czasu II wojny światowej”.
Premiera: wtorek 5 stycznia 2021 r. godz. 14:00
Kanały internetowe Muzeum: Facebook i YouTube

II wojna światowa była czasem wielkich batalii, w których brały udział miliony żołnierzy. O ich zwycięstwie często decydował kunszt dowódcy, determinacja walczących czy przewaga materialna a czasami ludzka. Nieocenioną rolę w zmaganiach odgrywało także uzbrojenie walczących armii, które niejednokrotnie było czynnikiem decydującym o zwycięstwie. Każdy kraj starał się więc uzbroić swoich żołnierzy w taką broń, która mogła dać im przewagę nad przeciwnikiem. Czym więc mogły pochwalić się w tym swoistym wyścigu zbrojeń armia amerykańska polska, niemiecka a czym radziecka? Wyznacznik skuteczności uzbrojenia mógł był tylko jeden – pole bitwy. W efekcie niektóre bronie zyskały sławę już w czasie wojny, a ich nazwy budzą zainteresowanie do dnia dzisiejszego, która objawia się choćby w filmach czy grach komputerowych. Dlaczego i czy zasłużenie tak się stało? Kim byli ludzie, którzy je skonturowali i jakie firmy zajmowały się ich produkcją? Odpowiedzi mogą zaskoczyć!

Sebastian Mikulec

Prelekcja onliane realizowana w ramach akcji Gminy Prudnik pn. „Cyber Ferie”.

Na zdjęciu Samochody pancerne wz. 29 Ursus w kamuflażu. W tle dwuwieżowe czołgi lekkie (foto: 1930 - 1939).

Publikacja: Sobota, 2 stycznia 2021r. godz.:11:50.