NIVEA, czyli crème de la crème

Wystawa w Muzeum Ziemi Prudnickiej

12.09.2018 r. - 30.10.2018 r.
WERNISAŻ - wtorek 11 września 2018 r. godz. 18:00

Centrum Tradycji Tkackich
przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku

Wystawa ze zbiorów Wojciecha Mszycy

Wkrótce także:
29.09.2018 - NIVEA TOUR, czyli powrót do korzeni - wycieczka do Opawicy (Troplowitz)
30.10.2018 - finisaż i promocja książki pt. OSCAR TROPLOWITZ. Innowator

Nivea Creme, czyli pierwszy na świecie trwały krem kosmetyczny, produkowany na skalę przemysłową – ikona światowych rynków, marek i dizajnu. Pojawił się ponad 107 lat temu, w grudniu 1911 r., niczym pierwszy śnieg (łac. nix, nivis), a narodził w laboratorium firmy P. Beiersdorf & Co., w podhamburskiej Altonie. Był śnieżnobiały, stąd jego nazwa – Nivea (łac.  niveus/nivea/niveum), którą odziedziczył po starszym, bo z 1906 r., mydełku Nivea.
Współwynalazcą kremu był Oscar Troplowitz, rodem z Gleiwitz/Gliwic, który w 1890 r. kupił firmę Paula Carla Beiersdorfa i wraz z dermatologiem Paulem Gersonem Unną, wykorzystując odkrycie chemika Izaaka Lifschuetza – euceryt, opracowali unikatową recepturę. Jej podstawą był euceryt, naturalny środek emulsyjny z wydzieliny skóry owiec, który połączył trwale: glicerynę, pantenol, kwas cytrynowy, wodę i różano-konwaliową substancją zapachową. Stąd niepowtarzalne: śnieżna biel, zapach, świeżość, skuteczność!
Narodził się pod Hamburgiem i szybko podbił świat. W trzy lata po wynalezieniu był już obecny także w obu Amerykach (USA 1913 r., Meksyk 1914; Brazylia i Argentyna 1914), w Azji (Rosja 1912, Indie 1913, Chiny i Japonia 1914), w Australii (1914). Na ziemiach polskich pojawił się jeszcze pod zaborami, zaraz po 1911 r.
Obecnie firma Beiersdorf posiada 150 oddziałów (polski w Poznaniu), a jej produkty obecne są w ponad 200 krajach na wszystkich kontynentach! Krem Nivea to więc prawdziwy światowiec, dlatego warto pamiętać, że ma też korzenie i dzieje... śląskie - Gliwice, Wrocław, Katowice - oraz poznańskie. Miał też w latach 50-60. swoje epizody warszawskie – Zjednoczone Zakłady Przemysłu Farmaceutycznego, Polfa, Uroda - oraz epizod krakowski – Miraculum. Wszystko jednak zaczęło się w Gleiwitz...

Wojciech Mszyca

Publikacja: Poniedziałek, 3 września 2018r. godz.:08:34.