Szanowni Państwo,
Przed nami 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Inauguracja tego wyjątkowego wydarzenia odbędzie się w sobotę 9 września br. o godz. 14.45 na Rynku w Opolu.
Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i kultury. To wspaniała inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Kontynentu Europejskiego pod jednym szyldem, w jednym celu. EDD to swoisty manifest wskazujący szerokiemu audytorium właściwe miejsce jakie zajmuje i powinno zajmować dziedzictwo, jego znaczenie i rolę w kształtowaniu naszej tożsamości i przestrzeni. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.
Podczas tej jubileuszowej edycji święta zabytków w województwie opolskim odbędzie się 300 wydarzeń w blisko 70 miejscowościach. Wstęp na wszystkie przedsięwzięcia EDD jest bezpłatny.
W Prudniku odbędą się następujące wydarzenia:
Sobota 9 września
godz. 10.00-16.00 – Prudnickie wieże – zwiedzanie z przewodnikiem Wieży Woka, Wieży Katowskiej, a także wież ratusza i kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła– na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Zapisy w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Liczba miejsc ograniczona!
Poniedziałek 11 września oraz Poniedziałek 18 września
Drzewa są istotnym i często mało docenianym elementem krajobrazu każdej miejscowości. Chcąc uzmysłowić młodemu pokoleniu, jak ważne znaczenie dla człowieka i jego otoczenia spełniają drzewa, Nadleśnictwo Prudnik i Muzeum Ziemi Prudnickiej przygotowały warsztaty dendrologiczne.
Na zajęciach dzieci poznawać będą m.in. najważniejsze gatunki drzew, ich budowę i życie oraz techniki mierzenia wysokości. Przybliżona zostanie także rola drzew na terenach zurbanizowanych. Zajęcia skierowane są dla grup zorganizowanych (liczących maks. 30 osób) w wieku od 8 do 12 lat.
Terminy zajęć:
Miejsce: Park Miejski w Prudniku (koło zabytkowej altany), w razie niepogody warsztaty odbędą się w Arsenale przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 774068060. Uwaga, liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Czwartek 14 września
godz. 18.00 – Prudnickie weduty – prezentacja widoków miasta nie tylko autorstwa Friedricha Bernharda Wernera, ale również Friedricha Gottloba Endlera i Carla Friedricha Stuckarta. Prelekcji Marcina Husaka – pracownika Muzeum Ziemi Prudnickiej będzie towarzyszyła wystawa prudnickich panoram, także na starych pocztówkach i fotografiach. Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku.
Piątek 15 września
godz. 18.00 – otwarcie wystawy grafiki Katarzyny Gieleckiej-Grzemskiej inspirowanej tegorocznym hasłem EDD. Muzeum Ziemi Prudnickiej, Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.
Czwartek 21 września 2017 r.
godz. 18.00 – Człowiek w krajobrazie, krajobraz ulicy – wernisaż fotografii Marka Doskocza. Muzeum Ziemi Prudnickiej, Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!
Serdecznie zapraszamy!
Organizatorzy:
Więcej informacji o Europejskich Dni Dziedzictwa na:
Publikacja: Środa, 9 sierpnia 2017r. godz.:14:12.