Europejskie Dni Dziedzictwa w Prudniku

Szanowni Państwo,

Przed nami 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Inauguracja tego wyjątkowego wydarzenia odbędzie się w sobotę 9 września br. o godz. 14.45 na Rynku w Opolu.

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i kultury. To wspaniała inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Kontynentu Europejskiego pod jednym szyldem, w jednym celu. EDD to swoisty manifest wskazujący szerokiemu audytorium właściwe miejsce jakie zajmuje  i powinno zajmować dziedzictwo, jego znaczenie i rolę w kształtowaniu naszej tożsamości  i przestrzeni. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Podczas tej jubileuszowej edycji święta zabytków w województwie opolskim odbędzie się 300 wydarzeń w blisko 70 miejscowościach. Wstęp na wszystkie przedsięwzięcia EDD jest bezpłatny.

W Prudniku odbędą się następujące wydarzenia:

Sobota 9 września

godz. 10.00-16.00 – Prudnickie wieże – zwiedzanie z przewodnikiem Wieży Woka, Wieży Katowskiej, a także wież ratusza i kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła– na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.  Zapisy w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Liczba miejsc ograniczona!

Poniedziałek 11 września oraz Poniedziałek 18 września

Drzewa są istotnym i często mało docenianym elementem krajobrazu każdej miejscowości. Chcąc uzmysłowić młodemu pokoleniu, jak ważne znaczenie dla człowieka i jego otoczenia spełniają drzewa, Nadleśnictwo Prudnik i Muzeum Ziemi Prudnickiej przygotowały warsztaty dendrologiczne.

Na zajęciach dzieci poznawać będą m.in. najważniejsze gatunki drzew, ich budowę i życie oraz techniki mierzenia wysokości. Przybliżona zostanie także rola drzew na terenach zurbanizowanych. Zajęcia skierowane są dla grup zorganizowanych (liczących maks. 30 osób) w wieku od 8 do 12 lat.

Terminy zajęć:

• 11 września godz. 9.00 oraz 10.30
  • 18 września godz. 9.00 oraz 10.30.

Miejsce: Park Miejski w Prudniku (koło zabytkowej altany), w razie niepogody warsztaty odbędą się w Arsenale przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 774068060. Uwaga, liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Czwartek 14 września

godz. 18.00 – Prudnickie weduty – prezentacja widoków miasta nie tylko autorstwa Friedricha Bernharda Wernera, ale również Friedricha Gottloba Endlera i Carla Friedricha Stuckarta. Prelekcji Marcina Husaka – pracownika Muzeum Ziemi Prudnickiej będzie towarzyszyła wystawa prudnickich panoram, także na starych pocztówkach i fotografiach. Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku.

Piątek 15 września

godz. 18.00 – otwarcie wystawy grafiki Katarzyny Gieleckiej-Grzemskiej inspirowanej tegorocznym hasłem EDD. Muzeum Ziemi Prudnickiej, Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.

Czwartek 21 września 2017 r.

godz. 18.00 – Człowiek w krajobrazie, krajobraz ulicy – wernisaż fotografii Marka Doskocza. Muzeum Ziemi Prudnickiej, Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy:

• Muzeum Ziemi Prudnickiej
  • Nadleśnictwo Prudnik

Więcej informacji o Europejskich Dni Dziedzictwa na:

edd.nid.pl

Publikacja: Środa, 9 sierpnia 2017r. godz.:14:12.