Zabytek miesiąca: lipiec / rok: 2021. Symbol zabytku: MP/A/114/1
Tym razem w ramach cyklu „Zabytek miesiąca” ponownie zaglądamy do zbiorów archeologicznych Muzeum Ziemi Prudnickiej. Naczynia ceramiczne są najczęściej i najliczniej znajdowanymi zabytkami w trakcie badań archeologicznych. Wynika to z dwóch prostych zasad, po pierwsze były one wszechobecne w życiu dawnych ludzi i każdy posiadał co najmniej kilka, a nawet kilkanaście mis, dzbanów, talerzy, czerpaków, waz czy kubków. Po drugie, na największe ich nagromadzenie archeolodzy natrafiają podczas eksploracji dawnych cmentarzysk, gdyż to one miały w głównej mierze towarzyszyć zmarłym w zaświatach.
Na szczególną uwagę zasługują jednak niepozorne, małe naczynia, określane mianem miniaturowych. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom najczęściej ich stan zachowania jest niemal idealny. Takim właśnie nieskazitelnym okazem możemy się pochwalić w naszych zbiorach. Prezentowane naczynie miniaturowe z Olszynki (pow. prudnicki, gmina Lubrza) jest zabytkiem, który wiążemy z kulturą łużycką występującą na naszych terenach od środkowej epoki brązu, aż po wczesną epokę żelaza, czyli mniej więcej od 1300 r. p.n.e. do ok. 400 r. p.n.e.
Prezentowany egzemplarz ma niecałe 4 cm wysokości, a jego średnica nie przekracza 6 cm. Jest to obustronnie gładzona, grafitowana, mała czarka, która najprawdopodobniej pełniła funkcje obrzędowe i nie używano jej na co dzień. Artefakt został znaleziony w trakcie badań prowadzonych w Olszynce jeszcze w czasach międzywojnia.
oprac. Małgorzata Piwko
Publikacja: Piątek, 16 lipca 2021r. godz.:12:58.
Powrót do wyboru zabytku miesiąca