Zabytek miesiąca: lipiec / rok: 2021. Symbol zabytku: MP/A/114/1


Naczynie miniaturowe z Olszynki

Tym razem w ramach cyklu „Zabytek miesiąca” ponownie zaglądamy do zbiorów archeologicznych Muzeum Ziemi Prudnickiej. Naczynia ceramiczne są najczęściej i najliczniej znajdowanymi zabytkami w trakcie badań archeologicznych. Wynika to z dwóch prostych zasad, po pierwsze były one wszechobecne w życiu dawnych ludzi i każdy posiadał co najmniej kilka, a nawet kilkanaście mis, dzbanów, talerzy, czerpaków, waz czy kubków. Po drugie, na największe ich nagromadzenie archeolodzy natrafiają podczas eksploracji dawnych cmentarzysk, gdyż to one miały w głównej mierze towarzyszyć zmarłym w zaświatach.

Na szczególną uwagę zasługują jednak niepozorne, małe naczynia, określane mianem miniaturowych. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom najczęściej ich stan zachowania jest niemal idealny. Takim właśnie nieskazitelnym okazem możemy się pochwalić w naszych zbiorach. Prezentowane naczynie miniaturowe z Olszynki (pow. prudnicki, gmina Lubrza) jest zabytkiem, który wiążemy z kulturą łużycką występującą na naszych terenach od środkowej epoki brązu, aż po wczesną epokę żelaza, czyli mniej więcej od 1300 r. p.n.e. do ok. 400 r. p.n.e.

Obraz:

Prezentowany egzemplarz ma niecałe 4 cm wysokości, a jego średnica nie przekracza 6 cm. Jest to obustronnie gładzona, grafitowana, mała czarka, która najprawdopodobniej pełniła funkcje obrzędowe i nie używano jej na co dzień. Artefakt został znaleziony w trakcie badań prowadzonych w Olszynce jeszcze w czasach międzywojnia.

oprac. Małgorzata Piwko

Obraz:

Publikacja: Piątek, 16 lipca 2021r. godz.:12:58.

Inne zabytki miesiąca:

Powrót do wyboru zabytku miesiąca