We wtorek 30 kwietnia w sali kameralnej willi Hermanna Fränkla w Prudnika miało miejsce spotkanie autorskie z Marcinem Domino pt. ?Jak zmieniał się Prudnik z inicjatywy rodzin Fränkel i Pinkus?. Wzbogacona o prezentację multimedialną prelekcja wygłoszona przez pracownika Muzeum Ziemi Prudnickiej wpisała się w cykl imprez organizowanych w ramach współpracy tej instytucji z Prudnickim Ośrodkiem Kultury.
Podczas spotkania zgromadzeni goście, wśród nich m.in. władze Prudnika w osobie burmistrza Stanisława Hawrona, szefowie prudnickich jednostek samorządowych oraz przedstawiciele miejscowych mediów zostali wprowadzeni w tematykę przeobrażeń architektonicznych i demograficznych w mieście na przełomie XIX i XX wieku oraz wielkich zasług, jakie na tym polu położyły dwa rody fabrykanckie Fränkel i Pinkus. Twórcy i właściciele fabryki tekstylnej, po wojnie znanej jako ?Frotex? słynęli z zakrojonej na szeroką skalę działalności filantropijnej. Aktywność społeczna przedsiębiorców obejmowała kluczowe dla funkcjonowania miejscowości i życia jej mieszkańców dziedziny jak np.: służba zdrowia, oświata i kultura oraz sport i rekreacja. Szpital, kryty basen, kąpielisko miejskie, czy też obiekty budowlane prudnickiego parku to tylko nieliczne fundacje, z których po dziś dzień korzystają prudniczanie.
W trakcie dyskusji, jaka rozgorzała po zakończeniu prezentacji wspomniano także wykraczające poza granice miasta owoce dobroczynności fabrykantów. Stanisław Derda podkreślił ich wkład w rozwój powiatowego rolnictwa. Z kolei Paweł Kawecki przypomniał o zasługach Fränklów i Pinkusów w propagowaniu lokalnego ruchu turystycznego.
Prelekcja stanowiła kolejną okazję do zaprezentowania niezwykle interesującej historii Prudnika. Muzeum oraz Prudnicki Ośrodek Kultury przewidują kolejne tego typu wspólne inicjatywy. Dlatego już teraz cieszmy się na następne spotkania z dziejami naszego miasta.
Publikacja: Sobota, 4 maja 2013r. godz.:21:16.