Zabić smoka

Zapraszamy do oglądania wystawy wycinanek trzech ukraińskich twórczyń Julii Datchenko, Liubov  Datchenko oraz Viry Datchenko pt. „Zabić smoka”. W wyobraźni trzech kobiet zrodziły się fantastyczne istoty, które zmaterializowały się w papierowej formie. Otwarcie wystawy zainauguruje prudnicką Noc Muzeów.

Galeria Sztuki Hanny Bakuły „No Ba!”
ul. Rynek 2 w Prudniku (wejście od ul. Kościelnej)

Wernisaż: piątek 12.05.2023 r. godz. 20:00
Wystawę można oglądać do 6.06.2023 r.

Julia Datchenko (ur. 25.08.1971 w Dreźnie)
Jest docentem w Katedrze Językoznawstwa Ogólnego i Słowiańskiego Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej oraz Historii Sztuki Dnieprzańskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ołesia Honczara. Uczy języka starosłowiańskiego, podstaw teorii komunikacji słownej, teorii i praktyki tłumaczenia, języka polskiego i serbskiego.

Wiedzę i umiejętności z zakresu pisankarstwa i wycinanki zdobyła od Andrija Pushkariewa. W 2011 r. prowadziła badania nad tradycyjnymi pisankami stepowej Ukrainy, badała kolekcję pisanek przełomu XIX i XX w. pochodzącą z rodzimego regionu (obecnie w zbiorach Narodowego Muzeum Historycznego im. D. Jawornickiego w Dniepropietrowsku). Efektem pracy jest książka „Pisanki Jekaterynosławszczyzny” i repliki pisanek wielkanocnych powiatu Pawłogradskiego (z 1909 r.) oraz regionu Synelnikowskiego (z drugiej połowy XX w.).

Od 2015 r. jest członkinią Narodowego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ludowej Ukrainy. Uczestniczyła w wielu wystawach ogólnoukraińskich i międzynarodowych (m.in. w Polsce, Litwie, Bułgarii i Węgrzech).

Prowadzi kursy pisankarskie i wycinankarskie. Jest członkinią jury regionalnych konkursów dziecięcych „Z Ukrainą w sercu”, „Poznaj i pokochaj swój kraj” w kategoriach pisankarstwo i wycinanka. Stale prowadzi konsultacje, seminaria i nauczycielskie kursy dla środowisk sztuki ludowej.

Wycinanka wykonywana jest w sposób tradycyjny (montaż symetryczny) oraz z aplikacjami. Prezentowane obrazy przepełnione są symboliką i dziwnymi stworzeniami.

Liubov  Datchenko (ur. 18.10.2000 r. w Dnieprze)
Studiuje grafikę na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Jest członkinią Związku Twórców Sztuki Ludowej Ukrainy.
W 2019 r. prowadziła w Bułgarii warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Brała udział w wystawach, konkursach, festiwalach kulturalnych w Ukrainie, Bułgarii i Polsce. Zdobywała nagrody w konkursach pisankarskich, malarskich i wycinankarskich. Pracuje nad obrazami słowiańskiej mitologii.

Vira Datchenko (ur. 10.10.2011 r. w Dnieprze)
Jest uczennicą Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu. Lubi muzykę, sport, pisankarstwo i wycinankę. Brała udział w wystawach i konkursach w Ukrainie i Polsce. Zdobyła drugie miejsce w XXXII Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej „Opolskie Kroszonki i Pisanki 2023”.

Publikacja: Niedziela, 7 maja 2023r. godz.:10:07.