Otwarcie Galerii Sztuki Hanny Bakuły „No Ba!” w Prudniku

W sobotę 10 września br. o godzinie 17, pod egidą Burmistrza Prudnika i Dyrektora Muzeum Ziemi Prudnickiej nastąpi otwarcie Galerii Sztuki Hanny Bakuły „No Ba!”. Galeria znajduje się przy ul. Rynek 2 w pomieszczeniach położonych na tyłach najstarszej w mieście zabytkowej kamienicy rynkowej należącej niegdyś do znamienitej rodziny Weidingerów. Dzieła znanej i cenionej artystki Hanny Bakuły będą udostępnione szerokiemu gronu odbiorców w pomieszczeniu z unikatowym polichromowanym stropem. Znajdą się tam jej obrazy i ceramiczne rzeźby. Koniecznie trzeba nadmienić, że Muzeum Ziemi Prudnickiej posiada największą kolekcję prac artystki.

Hanna Bakuła - malarka, pisarka i publicystka jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1981-1989 w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej malowała pastelowe portrety i tam została nazwana przez krytyków „Witkacym w spódnicy”, zdobywając wiele prestiżowych nagród. Uzyskała stypendium IREX z rekomendacji Fundacji Guggenheima. M.in. w Nowym Jorku projektowała kostiumy i scenografię do spektaklu Off-Broadway wyróżnioną przez „New York Timesa". Jest również laureatką Festiwalu Malarzy Słowiańskich w Nowym Jorku. Po powrocie do Warszawy rozpoczęła stałą współpracę z „Playboyem” i „Urodą” współpracowała również z „Dziennikiem Łódzkim ”. W roku 1996 zaprojektowała kostiumy do opery Carmen w warszawskiej Operze Narodowej.

Wydała wiele książek, wśród których znajdują się poradniki astrologiczne. Bestsellerami są jej książki o mężczyznach, a założona w 1978 roku Firma Portretowa ma znakomitą klientelę i działa do dzisiaj. Ostatnio artystka rysuje pastelowe pejzaże i maluje olejne obrazy związane z kartami Tarota. Powróciła również do robienia rzeźb ceramicznych.

W 1997 roku założyła fundację swojego imienia, a w 1999 roku powstał przy niej Klub Kobiet. Fundacja zajmuje się pomocą dzieciom z domów dziecka. Hanna Bakuła i jej przyjaciele-artyści prowadzą plenery malarsko-muzyczne dla dzieci z placówek wychowawczych. Hanna Bakuła mieszka w Wilanowie, dużo podróżuje zwłaszcza do ulubionych miejsc, takich jak: Paryż, Nowy Jork, Sopot, Sztokholm, Amsterdam, Busko Zdrój, Kraków i Zakopane.

Wydarzenie realizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2022 r. odbywają się pod hasłem „połączeni dziedzictwm”.

Obraz:

Więcej o Europejskich Dni Dziedzictwa na:

edd.nid.pl

Obraz:

 

Publikacja: Piątek, 26 sierpnia 2022r. godz.:15:13.

Inne aktualności dodane w tym samym czasie:

Powrót do wyboru aktualności