„Filip Robota – portret bez retuszu” – film dostępny online

Józef Lompa i Karol Miarka to wielcy nauczyciele i obrońcy języka polskiego oraz polskiej narodowości, o których uczą się do dziś dzieci na lekcjach historii. Ich uczniem był urodzony na Ziemi Prudnickiej, w Gostomi, w 1841r., Filip Robota. Równie odważny i utalentowany obrońca sprawy polskiej na Śląsku w II połowie XIX wieku. Absolwent wiejskiej szkółki w Gostomi, gimnazjum w Białej i seminarium nauczycielskiego w Głogówku. Nauczyciel w szkołach Wielkopolski i Śląska, współpracownik polskojęzycznych czasopism, propagator kultury polskiej. Autor „Małego śpiewaka, czyli zbioru pieśni dla szkół polskich”. Mieszkaniec Prudnika, popularyzator idei współpracy Słowian zamieszkujących różne państwa. Filip Robota zmarł w 1902 r. Spoczął na prudnickim cmentarzu komunalnym. On sam zapisał się w dziejach jako polski patriota broniący praw ludności polskiej w państwie niemieckim na przełomie XIX i XX wieku.

Podmioty zaangażowane w powstanie filmu:

• Muzeum Ziemi Prudnickiej
  • Gminny Ośrodek Kultury w Lubrzy
  • Towarzystwo Historyczne Ziemi Prudnickiej
  • Tygodnik Prudnicki
  • Wave Art. Studio

Film realizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2020 r. odbywają się pod hasłem „Moja droga”.

Publikacja: Sobota, 12 września 2020r. godz.:15:56.