List otwarty do mieszkańców Prudnika i okolic, którzy w latach 1945 ? 1947 mieszkali bądź przyjechali do naszego miasta.

Minęło 70 lat od zakończenia jednego z największych konfliktów w dziejach ludzkości, jakim była II wojna światowa. Niosła za sobą wiele zniszczeń, pochłonęła w wyniku działań na wszystkich jej frontach blisko 73 mln ofiar. Największe straty w ludziach w stosunku do ogółu mieszkańców poniosła Polska, tracąc 16,07% ludności (wg ostatnich danych 5,6 mln ludzi). Choć działania wojenne zakończyły się zwycięstwem aliantów, to w wojnie tej nie było zwycięzców. Ci, którzy przeżyli, nieśli brzemię utraty najbliższych: swoich rodziców, dzieci, współbraci, a także utraty swojej ojczyzny, majątków. Zmuszeni do pozostawienia dorobku swojego życia byli przesiedlani na ziemie obce, które odtąd miały stać się ich nowym domem, gdzie życie miało toczyć się od nowa.

Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Towarzystwo Historyczne Ziemi Prudnickiej przystąpiło do prac nad realizacją projektu ?Prudnik i Ziemia Prudnicka w latach 1945 ? 1947?. Chcemy dotrzeć do mieszkańców Prudnika i okolic, którzy w latach 1945 ? 1947 mieszkali bądź przyjechali do naszego miasta. Podczas rozmów rejestrowane będą wspomnienia osób pamiętających te bolesne, ale ważne dla kształtowania się obecnego krajobrazu kulturowego wydarzenia. Efektem tych spotkań będzie publikacja książkowa, będąca zbiorem wspomnień i relacji świadków wydarzeń z w/w okresu.

Zechciejcie Drodzy Państwo podzielić się wspomnieniami. Jesteście nosicielami żywej historii, ta historia jest w Was. Pomóżcie tym samym, nam, młodym ludziom, zrozumieć niełatwe czasy w których żyliście, abyśmy pamiętali, że życie w wolności i pokoju zawdzięczamy Wam. Pomóżcie nam, poprzez poznanie i zrozumienie czasów Waszej młodości wzmacniać postawy szacunku dla Waszego poświęcenia, a dzieląc się z nami Waszymi doświadczeniami, pomóżcie pielęgnować i ocalić od zapomnienia cząstkę historii naszej małej Ojczyzny.

Osoby chcące podzielić się z nami swoimi wspomnieniami prosimy o kontakt:
Muzeum Ziemi Prudnickiej
Bolesława Chrobrego 5
48-200 Prudnik
tel. 77 406 80 60
e-mail: biuro@muzeumprudnik.pl

  • dr Wojciech Dominiak, Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej
  • Franciszek Dendewicz, Prezes Towarzystwa Historycznego Ziemi Prudnickiej.
Odezwa

Fot. Witold Czerkawski, powojenne zniszczenia Prudnika.

Publikacja: Środa, 7 października 2015r. godz.:11:56.

Inne aktualności dodane w tym samym czasie:

Powrót do wyboru aktualności